Egyezik az ablakuk mögötti időjárás az „Esik eső, csepereg” című dal soraival? Ilyenkor ki mehetünk a gyerekekkel ugrálni a pocsolyába, de ha fél, hogy megfáznak, akkor inkább maradjon velük otthon. De mit csináljunk bent, ha kint esik? Találjanak ki számukra szórakoztató tevékenységeket. Van belőlük bőven!
Játék: szórakozás, de személyi fejlődés is
A játék rendkívül fontos a gyerekek életében. Játék, illetve alkotás közben fejlődnek és tanulnak is a gyerekek. Ha sikerül valamilyen kreatív és szórakoztató tevékenységet kitalálnia, a gyerek használni fogja a képzelőerőjét, a kezeit és az idegrendszerét is. Bizonyított, hogy a kreatív szórakozás során a fejlődnek a gyerekek a motorikus képességei, pszichikájuk és fantáziájuk egyaránt. Ezért például énekeljen velük, játsszanak hangszeren vagy fűzzenek gyöngyöket. A gyerekek nem feltétlenül vesznek részt minden tevékenységben, néha maga a megfigyelés is hasznos lehet számukra. A csöppsége abban a korban van, amikor mindent magába szív és a megszerzett tudást majd felhasználja a jövőben.
Alkotás a gyerek életkorának megfelelően
Azt kérdezi, hogyan szórakoztassa gyerekeit? Az életkoruk segít a döntésben. A kicsik nem tudnak még ollóval bonyolult alakzatok kivágni, a nagyobbaknak pedig unalmas a babszemekkel való játék. A 18 hónaposnál fiatalabb gyerekek nem tudják még saját magukat szórakoztatni, ezért igénylik figyelmüket. Körülbelül a harmadik éves koruk után már egyedül is el tudnak játszani egy rövid időre.
Hogyan szórakoztassuk otthon a kisgyereket
A legkisebb gyerekeket a mindennapi otthoni tevekénységek is le tudják kötni. Érdekli őket a ruhanemű teregetése, a főzés vagy a padlómosás. Ne hessegesse el a őket a házimunkától, hanem hagyja, hogy ők is kipróbálják. A jövőben majd ezt kamatoztatni tudja. A gyerekei többet fognak segíteni és függetlenebbé válnak.
A kicsiknek a legjobb egy konyhai fellépőt beszerezni, melyet a konyhapult mellé tol és hagyja, hogy közösen dolgozzanak. Adjon gyerekének két tálat és engedje, hogy egyik tálból a másikba kanalazza át a babot, valamint a tésztával is ugyan úgy játszhat. A fiúk segíthetnek apukájuknak a szögek kalapálásában vagy az új szekrény mérésben és felszerelésében. A fentebb sorolt tevékenységek fejlesztik a finom motorikai készségeket.
A gyerekek körülbelül 3 éves kortól kezdenek érdeklődni a kreatív foglalkozások iránt. Ezért fontos, hogy rendelkezzenek otthoni kreatív készletekkel, alátétekkel és nejlonzacskókkal, tégelyekkel, zsírkrétákkal, színes papírokkal és festékekkel. A legkisebbek kezdjék ujjfestékkel, mert lehet, hogy még nem tudják helyesen tartani az ecsetet.
Mit csináljunk a rossz időben a nagyobb gyerekekkel
Engedje szabadjára fantáziáját amikor már az óvodás korú vagy idősebb gyerekeknek aktivitásán gondolkozik. A gyerekekkel már tud óllóval nyírni, gyurmából modellezni, főzni, búvóhelyeket és majompályákat építeni, színházat játszani vagy klipeket készíteni a kedvenc dalaihoz.
Alkotás papírból gyerekekkel
A színes papír nélkülözhetetlen eszköz az otthoni alkotásokhoz. A legkisebbek és a nagyobbak is használhatják.
Egyszerű papírtépés és ragasztás
Ilyen papíralkotást még a legkisebbek is elkészítik. Egy fekete filccel rajzolja meg a gyümölcs, a hold vagy a virág körvonalát egy keménypapír darabjára. Adjon a gyerekeknek színes papírokat és hagyja, hogy apró darabokat tépjenek le belőlük, amiket aztán az előre megrajzolt képekbe ragaszthatnak.
Víz alatti papír világ
Ez a típusú foglalkozás az idősebb gyerekek számára alkalmas, akik már tudnak az ollóval bánni és ecsettel festeni. Hagyja, hogy a gyerekek kemény papírra különféle tengerben élő lényeket fessenek, akár Ön is segédkezhet nekik a festésben. Ezután engedje, hogy a gyerekek kiszínezzék a polipokat, halakat, cápákat, rákokat és másokat, majd fel is díszítsék például csillámokkal. További lépésben az állatokat vágják ki és ragasszák kék papírra. A levegőbuborékokat legegyszerűbben egy szívószállal készíthetünk, amelynek végét fehér festékbe mártjuk, majd a papírra nyomjuk.
A híres főzés
Minden gyerek szeret főzőcskézésre játszani. Mi lenne, ha nem csak arra játszanának, hanem valóban főznének? A legnépszerűbb étel, amiben a gyerekek segédkeznek, a muffin. Engedjük, hogy lisztet vagy kakaót szórjanak a tésztába. A legjobban azonban a dekorálást élvezik. A megsült muffinokat kenje meg krémmel és hagyja, hogy a gyerekek tortadíszekkel díszítsék fel csillag vagy kör formában.
Főzni az állatok számára is lehet. Kifejezetten madarak számára. Készítsen ki muffin formákat, ideális esetben szilikonból és engedje, hogy a gyerekek napraforgómagot, kölest, mákot, búzát vagy darált diószemeket rakjanak az aljára. Ezek után zsírt olvasztunk fel és a formákba öntjük. Ezt a lépést egyedül hajtsa végre, gyerekektől távol. Egy rövid zsinór két végét engedje a folyékony zsírba, amely így hurokként fog szolgálni. Amint a disznózsír megszilárdul, emelje ki és akassza fel egy fára vagy az erkélyre. Ezután a gyerekekkel közösen csodálhatják a madarak lakomáját.
Modellezés gyurmából
A gyerekek egyszerűen imádják gyurmából modellezést. Minden szülőt megörvendezteti a tény, hogy a ma kapható gyurmák többsége nem színezi be és nem is zsírozza össze a kezeket. A gyurmázás tökéletes szórakozást nyújt a kis és a nagyobb gyerekek számára egyaránt.
A kisebb gyerekek gond nélkül formáznak kinyújtott gyurmából különböző karácsonyi vagy húsvéti alakzatokat. A kapott alakzatokat ezután más színű gyurmával díszíthetik fel. A nagyobb gyerekek belevághatnak a karakterek vagy állatok modellezésébe. Kitűnően mutat a sündisznó, amelynek a tüskéit összetört a spagetti tésztából, hurkapálcikából vagy a fogpiszkálóból készítjük. Némelyik gyurma olyan kemény marad száradás után, hogy a gyerekek játszhatnak velük, vagy hordhatják őket hátizsák díszként.
Fizikai tevékenységek
Amikor kint esik az eső, a gyerekeket beltéri tevékenységekkel nem egyszerű elfárasztani, de nem is lehetetlen. Próbálják ki a pantomimot, A gólya elvesztette a sapkáját című játékot, építsenek búvóhelyeket vagy majom pályát.
A gólya elvesztette a sapkáját című játékban a gyerekek úgy járnak, mint a gólya és kezükkel olyan mozdulatokat imitálnak, mint a gólya a csőrével. Miután kitalálja a színt, találnia kell egy hasonló színű tárgyat. A mondóka így szól: A gólya elvesztette a sapkáját, .... (mondja a színt) volt a színe, színe.
Ha a pantomim mellett dönt, akkor a legjobb, ha valamilyen sport tevékenységet vagy állatot fog elmutogatni. A búvóhelyekhez használjon takarókat, párnákat, székeket, valamint könyveket, amelyek „papírnehezékként” szolgálnak majd. A búvóhely lehet hercegnő-kastély vagy kalózhajó. A legjobb fizikai tevékenység a majompálya. Hagyja, hogy a gyerekek az asztalok és székek alatt másszanak, párnákat ugráljanak át, szlalomozzanak a játékok között, guggoljanak stb.
Élvezze teljes mértékben a napot a gyerekekkel!